Poezia bashkohore shqiptare wikipedia

2019-11-19 15:58

S fundi, me krijimet e bejtexhinjve poezia shqiptare bnte nj hap prpara nga ana artistike. [ nevojitet citimi N to shpesh gjejm mjete shprehse e figurative shum t goditura, vlera t vrteta artistike.POEZIA BASHKKOHORE Nga Dr Nehas Sopaj 1. Definicioni i poezis Q nga lashtsia, poezia sht emruar nj prodhim i shpirtit, nj nga vibrimet e paqarta q njeriut i vjen nga brenda si z i brendshm i tij, prandaj ajo sht nj nga prodhimet shpirtrore polivalente q objektivisht n poezia bashkohore shqiptare wikipedia

Gjithmone kam pasur bindjen, qe poezia shqipe eshte e larmishme. Nuk eshte e pavlere edhe nje pjese e poezise, qe u botua gjate realizmit socialist. Poezia shqiptare e realizmit socialist ka vuajtur nder te tjera edhe mundesite e pakta te komunikimit me lexuesin dhe faktin qe nuk njihej.

N fillimet e letrsis shqiptare jan veprat e Marin Barletit ( Historia e Sknderbeut , 1508) dhe t humanistve t tjer, t botuara latinisht. Ismail Kadare Wikipedia Poezia shqipe e gjysms s dyt t shekullit t XX, apo, sikurse emrtohet ndryshe, poezia bashkkohore sht risore dhe n shkallare cilsore nga m t lartat, mjaft e pasur n lnd dhe me larmi t madhe n stilet e vjershrimit.poezia bashkohore shqiptare wikipedia Nj etap cilsisht e re n letrsin shqiptare z fill n vitet e Lufts AN dhe mori zhvillim t plot pas lirimit si letrsi e realizmit socialist. N shtypin ilegal, si shprehje e qndress antifashiste, u lvrua nj letrsi revolucionare, kryesisht poezia qytetare e patriotike.

Poezia bashkohore shqiptare wikipedia free

N fillimin e viteve 60 do bhen hapat e par pr t nxjerr letrsin nga ky shabllon. Ktu prmendim kontributin e cmuar t Petro Markos me romanin e tij t par Hasta la vista q sjell nj kndvshtrim t ri n letrsin e asaj periudhe. M pas, po Marko, boton romanin poezia bashkohore shqiptare wikipedia Sondazh: Sa shpesh e perdorni YourLiterary. com? Cdo dite Cdo 2 dite Cdo 34 dite Cdo 57 dite Me rralle Ishte poezia ajo q arriti majat e letrsis shqiptare n Kosov, duke filluar nga fundi i viteve '50 e sidomos me emrat: Din Mehmeti, Fahredin Gunga, Rrahman Dedaj, Enver Gjerqeku, Azem Shkreli, Ali Podrimja, Besim Bokshi, Eqrem Basha, Sabri Hamiti.

Rating: 4.66 / Views: 803